Ciekawe informacje o reniferach
Czy renifery są prawdziwe?
Wiele osób zastanawia się, czy renifery są prawdziwe? Te zwierzęta dla wielu ludzi wydają się magiczne i mityczne. Widząc rysunek renifera, przedstawiany jest on zazwyczaj jako zwierze ciągnące sanie, z czerwonym nosem i dzwonkami na szyi. Prawdziwy wygląd i charakter reniferów jest jednak zupełnie inny.
To wspaniałe zwierzęta, które żyją zarówno w hodowlach, jak i dziko.
Renifer – charakterystyka
Prawdziwy renifer to nie renifer Św. Mikołaja, nie posiada czerwonego nosa i nie potrafi latać. Designem przypomina jelenia, jednak jego szyja i kończyny są o wiele krótsze. Osiąga wagę dosłownie 300 kilogramów. Posiada szeroko rozłożone poroże, które poprzez nierównomierne rozłożenie przybiera bardzo ciekawe kształty. Jego futro jest futro szare albo brązowe i robi się jaśniejsze na zimę. Gęste futro chroni renifery nie tylko przed mrozem, ale również przed przemoknięciem.
Renifer tundrowy to zwierzę roślinożerne, najbardziej gustuje w porostach, trawach i mchach, ale nie pogardzi także grzybami. Do przeczesywania warstw śniegu w szukaniu pożywienia potrzebny jest mu odporny na odmrożenia nos.
Gdzie żyją renifery
Renifery uwielbiają surowy klimat terenów podbiegunowych. Najczęściej występują północnych rejonach Ameryki Północnej, Europy i Azji. W Europie renifery spotkamy w Norwegii i Finlandii. Faktem jest, że renifery żyją również w Laponii, która jest uznana za ojczyznę Św. Mikołaja, dlatego dla niektórych renifer Św. Mikołaja, jest tak popularnym skojarzeniem.
Czy renifery są niebezpieczne?
Renifer z alaski to raczej łagodne i spokojne zwierzę. Raczej nie wykonują żadnych gwałtownych ruchów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ludzi. Na prawdę często pojawiają się w nieszablonowych dla zwierząt miejscach, np na stacjach benzynowych. Nie wykazują agresji wobec człowieka. Niestety ich ilość na drogach sprawia, że w krajach takich jak Norwegia dochodzi do bardzo wielu wypadków samochodowych z udziałem reniferów.
Źródło: gdzie żyją renifery.