Idealna podłoga
Panuje powszechna opinia, ze drewno nie nadaje się na ogrzewaną podłogę. Znacząca większość specjalistów odradza drewno, natomiast poleca ceramikę i kamień. Jest to, naturalnie, pewnego rodzaju wygodnictwo, bowiem klient powinien mieć podłogę taką, jaką sobie wymarzył.
Natomiast specjalista winien potrafić taką podłogę zrobić. Chodzi zatem o rzetelna edukację i wprawę wykonawcy. Dlatego podłogi na ogrzewanie podłogowe jak najbardziej mogą być drewniane.
Istotnie, drewno nie jest na prawdę dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego utworzona z niego posadzka powinna być maksymalnie cienka (ok. 1,5 cm grubości). Grubsza posadzka może podnieść koszty ogrzewania i obniżyć wilgotność powietrza.
Należy też odrzucić niektóre gatunki drewna. W szczególności buk, bowiem ma on właściwości zmiany swoich wymiarów pod wpływem ciepła i wilgoci. Jesion w niewprawnych rękach zachowa się jak buk. Popęka, zmieni kolor, stanie się brzydki i nieużyteczny. Stanie się tak wyłącznie wówczas, gdy ktoś nie umie stabilizować tego i innych rodzajów drewna. Bo cały problem polega na umiejętnościach wykonawcy.
Ważny jest gatunek drewna, ale równie na prawdę ważna jest budowa drewnianych elementów. Lite drewno jest skomplikowane i czasochłonne – jeżeli chce się je poprawnie przygotować. Wdzięczniejsze w przygotowaniu i założeniu są drewna warstwowe. Najlepiej testuje się w każdym momencie deska trójwarstwowa.
Najlepiej wyglądają podłogi lakierowane. Sęk w tym, że tutaj również powinno się mieć bardzo duże kwalifikacji i edukację. Nieumiejętnie położony lakier – pęka. Wszystko zatem w rękach specjalisty, który podejmie się położenia podłogi na ogrzewanie podłogowe.