Pasze dla zwierząt: przewodnik
Dobrej jakości pasze dla zwierząt są kluczem do obietnice im zdrowia i odpowiedniego samopoczucia. Należycie zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jest niezbędna dla utrzymania w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej naszych czworonogów. W tym artykule opowiemy o tym, dlaczego wybór stosownej paszy dla zwierząt jest tak ważny a także na co należy zwrócić uwagę przy jej wyborze.
Przede wszystkim warto pomyśleć, jaki gatunek zwierzęcia mamy w domu. W przypadku psów i kotów, możemy wybierać spośród pasz suchych, mokrych oraz półwilgotnych, dostępnych w różnorakich smakach i dla różnorakich grup wiekowych i wielkości zwierząt. Ważna jest także aktywność zwierzęcia – psy lubiące biegać i skakać potrzebują innego pokarmu niż te, które preferują leniwe wylegiwanie na kanapie. Koty, które są w większości drapieżnikami, potrzebują sporej dawki białka w swojej diecie.
Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze paszy dla zwierząt jest jej skład. Powinna zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Warto wybierać pasze, które mają skład precyzyjnie dobierany pod względem potrzeb organizmu zwierzęcia. Tanie pasze mogą zawierać składniki niższej jakości, mniej wartości odżywczych i być szkodliwe dla zdrowia zwierzęcia.
Inwestycja w dobrej jakości pasze dla zwierząt przynosi sporo korzyści. Zwierzęta karmione takimi paszami mają więcej energii, lepszą kondycję sierści i skóry, całkiem dobrze trawione jedzenie a także mniejszą tendencję do chorób układu pokarmowego i alergii. Pasze tej klasy zawierają składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na rozwój i zdrowie zwierzęcia.
Kolejną bardzo istotną kwestią jest sposób żywienia zwierzęcia. W przypadku psów, całkiem dobrze jest karmić je kilka razy dziennie małymi porcjami, z kolei koty potrzebują stałego dostępu do suchej paszy, którą mogą podjadać przez cały dzień. Warto dodać, że nadmiar jedzenia jest równie niezdrowy, co jego niedobór.
Więcej informacji: pasza dla krów mlecznych.